Ankara Anlaşması için eğitim seviyesi önemli mi?

Hayır, önemli olan yapmayı planladığınız işle ilgili nitelik ve kalifikasyonlara sahip olmanızdır. Ankara Anlaşması’ndan yararlanmak için herhangi bir eğitim seviyesi şartı veya diploma zorunluluğu yok. Bu vizeye bir çok kurumdan değişik alanlarda diploma sahibi olan şahıslar başvurabileceği gibi okuma yazmasını bilmesi şartıyla ilk okul mezunu olamayan kişiler bile başvurabilirler.

Diploma ve sertifikanın gerekeceği alanlar tamamen yapmayı planladığınız iş ile ilgilidir. O iş alanında faaliyet göstermek için bir diploma gereksinimi varsa (örneğin doktorluk gibi) o zaman diplomalarınızı veya sertifikalarınızı ibraz etmeniz gerekir. Ama bir temizlikçilik gibi bir iş için herhangi bir diploma sunmanız gerekmez. Dolayısıyla, diploma ve sertifikalar tamamen yapacağınız iş türüne bağlı olarak gerekebilir ve bunun haricinde Ankara Anlaşması’nın öngördüğü asgari bir öğrenim seviyesi söz konusu değildir.

Buna rağmen, eğer İngiltere’de bir kafe veya restoran işletmek üzere çalışmak istiyorsanız hijyen sertifikası ve benzeri bir takım sertifikalar istenebilir. Ancak bu sertifikalar işe başlarken İngiltere’de bu sertifikaları sağlayan kurumlardan temin edileceğinden başvuru sırasında bu tür belgelerin istenmesi söz konusu olmayacaktır.

Ancak, örneğin, bu ülkede bir restoran işletmek üzere kalmak istiyorsanız daha önce böyle bir iş yaptığınızı belgelemeniz veya aşçılık sertifikası vs gibi bu işe yönelik sertifikalarınızı bu işi bildiğinize dair ve bu planlarınızda ciddi olduğunuza dair referans olarak kullanabilir ve başvurunuzu daha inandırıcı kılabilirsiniz.