Ankara Anlaşması için İngilizce bilmek zorunlu mu?

Hayır, Ankara antlaşmasının Türk vatandaşlarına tanıdığı tüm ayrıcalıklardan yararlanabilmek için İngilizce bilmeniz şart değildir.

İngilizce bilmeniz şart olmamakla birlikte, yapmayı planladığınız iş veya çalışmayı planladığınız alan içerişinde  hem işinizin yapısı hem de potansiyel müşterilerinizin kim olduğuna bağlı olmak üzere İngilizce bilmeniz işinizi yapabilmeniz ve dolayısıyla yapacağınız başvurunun başarılı olması için gerekli olabilir. İngilizce bilmek Ankara Antlaşması’nda bir şart olmamakla birlikte yapacağınız işin niteliği İngilizce bilmenizi gerektirebilir ki başvurunuz incelenirken buna dikkat edileceğini unutmamanız gerekmektedir. Ama müşteri kitleniz İngiltere’de şu anda yaşamakta olan ve Türkçe konuşan sayıları 300.000′e varan Türk toplumu ise doğal olarak İngilizce bilmenize gerek kalmayacaktır.

Ayrıca, İngiltere’de İngilizce bilmenizi gerektirmeyen bir iş yapmak şartıyla çalışıp Ankara Antlaşması hükümlerine göre bu ülkede kaldığınız süreç içerişinde İngilizce dil bilginizi geliştirmek üzere dil okullarına gidip dil eğitimi de alabilirsiniz. Böylece ilk aşamada hitap edemediğiniz (İngilizce dil bilgisinden dolayı) müşteri kesiminize artık hedef alacak bir şekilde iş potansiyelinizi yükseltebilirsiniz.

Ama unutulmaması gereken bir konu Büyük Britanya vatandaşı olmak için İngilizce biliyor olmanızdır.