Ankara Anlaşması nedir?

Ankara Anlaşması, İngilizce adıyla European Community Association Agreement (Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması)’nın kısaltılmış adıdır. Bu Anlaşma başlarda sadece İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşları için geçerliyken değişen kanunlarla birlikte artık Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşlarının da faydalanabileceği bir uygulama haline gelmiştir.

Bu vize ile İngiltere’de kendi işinizi yapabilir, sahip olduğunuz becerileri kontrat usulu kişi veya firmalara önerebilir, İngilterede herkesin faydalanabildigi ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilir, bakmakla yükümlü olduğunuz eşinizi veya çocuklarınızı beraberinizde İngiltereye getirebilir ve bu süre zarfında varsa Askerlik hizmetinizi 38 yaşına kadar tecil ettirebilirsiniz.

2005 ve 2006 yılı arasındaki askıya alınmış olan başvuruların sonuçlandırılması sonucunda şimdi oldukça hızlı bir karar verme süreci yaşanmaktadır. Başvuru sahiplerinin öncelikle başvurularını yapmadan önce bu vizenin hangi kural ve koşulları taşıdığını hukuki açıdan ne anlama geldiği kendilerine çok iyi açıklanmalıdır.