Ankara Anlaşması vizesinin süresi ne kadardır?

İlk yapacağınız başvurunun başarılı olması halinde 12 aylık bir vize verilecektir. Bu süreç içerişinde başvuruda belirttiğiniz işi yapmak zorundasınız. Ancak, bu işinize ek olarak başka işlerde yapabilir, serbest meslek sahibi olarak, yada başka bir işyerinde ortak olarak katılabilir veya satın alabilirsiniz.

12 aylık süreçten sonra yaptığınız iş veya sahip olduğunuz işyeri ile ilgili İngiltere İçişleri Bakanlığınca istenecek belgeleri hazırlamanız ve tekrar vizenizin uzatılması için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu belgeler işiniz veya işyeriniz ile birlikte sizin şahsi belgeleriniz olacaktır. Örneğin; Banka hesap detaylarınız, verdiğiniz vergilere ilişkin belgeler, kira sözleşmeniz, harcamalarınızın dökümleri, fatura ve makbuzlar, muhasebe kayıtlarınız vb. belgeler. Bu başvurunuzun sonucu olarak vizeniz 3 yıl daha uzatılacaktır.

Yukarıdaki ikinci uzatma devresi de bittikten sonra, yani 4 yılı doldurduktan sonra yine yukarıda sıralanan nitelikteki bilgi ve belgelerin sağlanması sonucu İngiltere’de sürekli oturum için başvuru yapma hakkınız olacaktır.

Eğer İngiltere’de sürekli oturum için yapacağınız başvurunuz kabul edilirse, artık vize sorununuz kalmayacak ve istediğiniz sürece artık herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın kalabilecek olup, istediğiniz işi yapabilecek ve hatta kendi işinizi yapmak zorunda kalmaksızın herhangi bir işyerinde işçi statüsünde çalışabileceksiniz. Sizin İngiltere’deki kalışınızın ve yaşamınızın üzerindeki süre dahil her türlü sınırlama kalkmış olacaktır. İngiltere’de bireylere tanınan bütün sosyal haklardan (devlet yardımları dahil) faydalanabileceksiniz.

Bu şekilde sürekli oturumu aldıktan tam bir yıl sonra vatandaşlık için başvuru hakkınız doğacak ve vatandaşlık başvurusunda bulunarak Büyük Britanya Pasaport’unu alabileceksiniz.